Co trzeba zrobić, żeby zostać księgowym?

Praca w księgowości od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Wielu młodych ludzi uważa, że jest to jeden z bardziej przyszłościowych zawodów i to właśnie z nim wiąże swoją przyszłość. Co ciekawe, do dziś nie ma w Polsce żadnego kierunku studiów, który przygotowywałby do tej profesji. jak, w takim razie można zostać księgowym?

Przygotowanie do zawodu

Studiów wyższych na kierunku księgowość w naszym kraju nie ma, ale są kierunki pokrewne, takie jak finanse i rachunkowość czy zarządzanie ze specjalizacją rachunkową. Jednak nadal nie jest to pełna księgowość. Z tego powodu, dla chętnych do tego zawodu, tak ważne są kursy doszkalające, staże lub praktyki. Aby móc pracować na stanowisku samodzielnej księgowej konieczne jest odpowiednie wykształcenie, najlepiej ukończyć studia na kierunku związanym z finansami. Można także dokształcić się na studiach podyplomowych, żeby jeszcze lepiej przygotować się do zawodu. Osoba, która ma ambicje zostać głównym księgowym, nie ma co liczyć na drogę na skróty. Po zaliczeniu dodatkowych kursów i praktyk, trzeba zdać trudny egzamin.

Kto może zostać księgowym?

Wielu młodych ludzi próbuje swoich sił w księgowości, jednak prawda jest taka, że nie każdy się do tego nadaje. Oprócz ciągłego podnoszenia kwalifikacji, trzeba jeszcze mieć szereg cech i predyspozycji, które przydają się w zawodzie księgowego. Z całą pewnością odpowiedzialność, sumienność, dokładność i cierpliwość. Pożądaną kompetencją jest komunikatywność, zdolność logicznego i analitycznego myślenia, a także gotowość do pracy w stresie i pod presją czasu. Dobry księgowy posiada także zdolności matematyczne. Takie kwestie jak znajomość przynajmniej jednego języka obcego, umiejętność obsługi komputera i programów księgowych stanowią standard. W związku z tym, że księgowy często reprezentuje firmy przed różnymi instytucjami, musi być osobą elokwentną.

Kreatywna księgowość

Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszy się o kreatywnych księgowych i nie chodzi tutaj o oszustwa finansowe, ale o dopuszczenie pewnego rodzaju swobody w ewidencji, ale mieszczącej się w ramach prawa i obowiązujących przepisów. Kreatywna księgowość najczęściej wykorzystywana jest w takich branżach jak budownictwo, dystrybucja i produkcja, hotelarstwo, farmaceutyka, a także wszystkie branże, opierające się na działalności badawczo-rozwojowej.

Bez wątpienie praca w księgowości przyciąga wielu ludzi, a największą zachętą wydają się być zarobki. Wysokość pensji, w zależności od stanowiska, waha się od 3300 złotych do nawet 6800 złotych.