Czym jest baza kandydatów do pracy?

Baza kandydatów jest jednym z najbardziej przydatnych elementów podczas procesu rekrutacji. Warto ją stworzyć, ale trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym ona jest oraz jak zabrać się do jej kreowania. W naszym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat bazy kandydatów do pracy.

Co to jest baza kandydatów do pracy?

Bazą kandydatów nazywa się platformę, na której każda osoba może się zarejestrować, a następnie dodać tam CV. Profil tego typu jest publicznym miejscem, gdzie pracodawcy mogą sprawdzać poszczególne osoby, a następnie wysyłać im oferty pracy. Działa to także w drugą stronę. Osoby poszukujące pracy również czerpią z tego rozwiązania korzyści, ponieważ mogą lepiej i zazwyczaj łatwiej zaprezentować swoje najsilniejsze strony. Bazy są zatem miejscem, z którego korzystają obie strony – zatrudniająca i szukająca zatrudnienia.

Jakie cechy powinna mieć dobra baza kandydatów?

W bazach kandydatów znajdują się dane osobowe pracowników, którzy zamieszczają tam swoje życiorysy. Z tego powodu niezwykle istotną kwestią jest RODO i zachowanie wszystkich najważniejszych przepisów. Bazy kandydatów powinny przestrzegać prawa w tym zakresie i dbać o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników. Zabezpieczone odpowiednim szyfrowaniem powinny być także hasła i inne dane logowania. Oprócz tego konieczną cechą baz powinna być niezawodność. Nie mogą one z dnia na dzień przestać działać, ponieważ oznaczałoby to utratę wielu cennych danych. Oprócz tego baza powinna cechować się szybkością działania.

Łatwy dostęp do bazy niezależnie od miejsca

Podstawą utworzenia bazy kandydatów jest to, by była ona wygodnym miejscem do zebrania pracowników i kandydatów na dane stanowiska. Baza powinna być zatem łatwo dostępna zarówno dla osób szukających pracy, jak i też dla poszukujących pracowników. Do platform powinny mieć dostęp wszystkie osoby zajmujące się rekrutacją w danej firmie, a także ci, którzy podejmują decyzję. Ponadto do bazy powinni mieć również dostęp potencjalni kandydaci, którzy mogą chcieć się w niej zarejestrować. Ważną cechą baz jest też to, że są one dostępne online. Nie wymagają instalacji żadnego specjalnego oprogramowania, a dostęp do nich jest ze wszystkich urządzeń z dostępem do Internetu.

Platforma rekrutacyjna – najlepsze miejsce na bazę kandydatów

Szukanie kandydatów do pracy na portalach z ogłoszeniami jest jakimś sposobem na pozyskanie kandydatów, jednak minusem tych stron jest duża losowość. Osoby zamieszczające tam ogłoszenia mogą nie być idealnie dopasowani pod kątem wykształcenia czy doświadczenia, a istotną kwestią może być też oszukiwanie i podawanie nieprawdziwych danych. Z tego powodu najlepszym miejscem do szukania pracowników, ale też pracy są platformy rekrutacyjne. Nad przebiegiem rejestracji kandydata czuwa specjalnie dobrany do niego rekruter, który weryfikuje dane i wysyła oferty odpowiednim pracodawcom. W ten sposób korzystają wszyscy zainteresowani.

Platformy rekrutacyjne są jedną z lepszych sposobów na szukanie pracy bądź pracowników. Warto je wypróbować, by znacząco skrócić poszukiwania.

Jeżeli szukasz pracownika, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com/employer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *