Ile zarabia się w MOPS-ie?

Zatrudnienie w państwowych instytucjach kojarzy się głównie z atrakcyjnymi zarobkami i stabilizacją sytuacji zawodowej. Z tego właśnie względu mnóstwo osób zabiega o posadę w publicznej administracji – w tym o etat w Miejskim Ośrodki Pomocy Społecznej. Czy w praktyce gra jest warta świeczki?

Sytuacja ośrodków pomocy społecznej w Polsce nie jest łatwa. Placówkom tym mocno doskwierają nade wszystko braki kadrowe, co jednakże z paru powodów dziwić nie powinno. Przede wszystkim praca socjalna nie cieszy się w naszym kraju należytym szacunkiem, co znajduje m.in. odzwierciedlenie w zarobkach pracowników. Sami zainteresowani podkreślają, że są one stanowczo zbyt niskie w kontekście wymagań oraz powierzanego im zakresu obowiązków.

Ile zarabia pracownik socjalny w Polsce?

Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia pracowników socjalnych są identyczne jak dla pozostałych pracowników samorządowych. Wpływ na wysokość zarobków mają takie czynniki jak: sprawowane stanowisko, kwalifikacje, staż pracy, kategoria zaszeregowania oraz miejsce zatrudnienia (są różnice w zarobkach pracowników w dużych miastach i mniejszych miejscowościach). Średnia pensja pracownika socjalnego kształtuje się na poziomie 2600 zł brutto. Lepiej można zarobić na innych stanowiskach w MOPS-e. Przykładowo kierownik otrzymuje przeciętnie 5300 zł, pracownik terenowy – 3130 zł, referent – 2800 zł. Podane kwoty są kwotami brutto.