Jakie popełniasz błędy podczas szukania nowej pracy?

Wiele osób, szukających pracy, zastanawia się, co musisz zrobić, jeśli chce znaleźć odpowiednie dla siebie zatrudnienie. Niekiedy samo CV nie wystarcza. Potrzeba także dobrej prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej oraz determinacji i zapału do pracy. Ofert zatrudnienia jest sporo. Gdy wysyłając CV, nie dostajemy odzewu to możliwe, że popełniliśmy błąd, który nie umknął pracodawcy.

Źle napisane CV

CV to podstawowy dokument, który wysyłamy pracodawcy, a on następnie bazuje na nim na rozmowie kwalifikacyjnej. To jednym słowem zbiór naszych wszystkich doświadczeń zawodowych i edukacyjnych. W CV umieszczamy nie tylko informacje o naszej edukacji (np. szkoły wyższe), kursach, szkolenia, czy certyfikatach. Przede wszystkim znajduje się w nim potwierdzenie naszych zawodowych kwalifikacji. Warto zatem przygotować pełne i zgodnie z doświadczeniem rzetelne CV, aby wywrzeć dobre wrażenia na pracodawcy. Najpierw należy zwrócić uwagę, czy jest ono schludne, spójnie, czytelne oraz czy zawiera wszystkie dane kontaktowe w celu odpowiedzi. Gdy wysyłasz je bezpośrednio do pracodawcy drogą mailową lub w ogłoszeniu dobrze, aby zapisać plik w PDF. Wówczas mamy gwarancję, że bez problemu dana osoba będzie mogła otworzyć dokument. Pamiętaj, aby przed złożeniem CV dopasować je pod ofertę w ogłoszeniu. Składaj je do miejsc, w których posiadasz odpowiednie kwalifikacje. W większości brak odpowiedzi wiążę się z tym, że aplikujemy tam, gdzie nie mamy należytego doświadczenia albo nie zawarliśmy tego, co oczekuje pracodawca. Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności. W procesie rekrutacji wszystko zostanie poddanie analizie, a następnie dokładnie sprawdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy dostaliśmy odpowiedź od pracodawcy, że mamy zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną, zazwyczaj ogarnia nas duży stres i niewiedza – jak się przygotować? Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym musimy pokazać się z jak najlepszej strony. To właśnie brak odpowiedniego przygotowania powoduje niepowodzenie.  O czym należy pamiętać?

  • Przyjdź na czas! Pamiętaj jednak, aby nie przychodzić zbyt wcześnie, ale też nie można się spóźnić.
  • Jeśli masz zamiar nie iść na rozmowę, poinformuj telefonicznie osobę, która będzie Cię rekrutowała (najczęściej jest to osoba, z którą masz kontakt w ogłoszeniu, nawiązała z Tobą kontakt w odpowiedzi na CV lub bezpośrednio jest to pracodawca). Gdy zależy Ci, aby dostać pracę, poproś o inną godzinę lub termin rozmowy. Często pracodawcy rozumieją losowe sytuacje, ale koniecznie, aby zostali o tym poinformowani.
  • Zaprezentuj się od dobrej strony. Przede wszystkim przeanalizuj swoje CV, aby wiedzieć, o czym dokładnie możesz wspomnieć. Zadbaj o ubiór. Najlepiej schludny o stonowanej kolorystyce.

W przypadku gdy aplikujesz na stanowisko za granicą, tutaj zdecydowanie popracuj przede wszystkim nad CV. Niekiedy, jeśli zależy Ci na pracy w dużych firmach, odpowiednie certyfikaty potwierdzające umiejętności językowe albo szkolenia, w których brałeś udział będą potrzebne. Do tego odpowiedni listy motywacji również będzie dobrą opcją. Gdzie szukać pracy za granicą? Z pewnością wybierz portale oraz serwisy z rzetelną informacją. Ogłoszenia o pracę pracujwunii.pl to najlepszy z możliwych wyborów. Nie przejmuj się, jeśli coś pójdzie nie tak! Zmotywuj się, a znalezienie odpowiedniego zatrudnienia będzie łatwiejsze (i przyjemniejsze).

 

źródło zdjęcia: freepik.com